Wykop Stawów

image 1 Wykop stawu
Przedsiębiorstwo EM-MAR KOP zajmuje się kopaniem i odmulaniem stawów, osadników a także zbiorników retencyjnych, oraz wszystkich innych zbiorników wodnych.
Opis innych usług koparką znajdziecie Państwo na naszych podstronach.

Kwestie prawne
Wykop stawu wiąże się z licznymi formalnościami prawnymi. Po pierwsze, jeśli myślimy o wykopaniu niewielkiego oczka wodnego, to sprawa jest uproszczona - nie jest wymagane pozwolenie. Samą chęć wybudowania należy jednak zgłosić we właściwym urzędzie. Dotyczy to zbiorników wodnych o powierzchni do 30 metrów kwadratowych. Więcej szczegółów poniżej. image 1

Kwestie techniczne
Założenie stawu nie jest możliwe w dowolnym miejscu. Do tego celu wymagany jest odpowiedni grunt, który pozwoli na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac. Więcej szczegółów poniżej.

STAW - kwestie prawne
Jeśli myślimy o większym zbiorniku to czekają nas liczne formalności do załatwienia. Wynika to z natury prawa, które wskazuje, że wszystkie zbiorniki wody z odpływami do dopływami na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są własnością państwa. Nawet te, które stworzymy na swoim prywatnym terenie! Dlatego też, aby móc z korzystać z własnego stawu musimy zgłosić się do Starostwa Powiatowego w celu uzyskania niezbędnego pozwolenia. Jeśli chcemy mieć staw na pełną własność powinniśmy zainwestować w staw z wodą stałą. Jest to także najtańsza metoda na posiadanie zbiornika wodnego na swojej posesji.

Najdroższą i najlepszą metodą budowy stawu jest wykopanie go w wersji przepływowej. Oznacza to, że staw będzie czerpał wodęz pobliskiej rzeki, jeziora lub innego ujęcia wody. Niestety, oznacza to konieczność załatwiania kolejnych formalności, które wynikają z ustawy o rybactwie śródlądowym. Otóz wody płynącą są podzielone na obwody rybackie, a te są w czyimś użytkowaniu. To może spowodować, że ryby, które przypłyną do naszego stawu z czyjegoś obwodu rybackiego będą należeć do właściciela owego obwodu i tylko on będzie posiadał prawo do odłowu a tym samym korzystania ze zbiornika.

Dlatego w przypadku budowy stawu na wodach płynących koniecznie należy zadbać o pozwolenie wodnoprawne, które zezwala na pobieranie pożytków z wód, czyli np zgodny z prawem odłów ryb.

W przypadku posiadania zbiornika wodnego o powierzchni większej niż 10 hektarów musimy liczyć się z przepisami o ochronie środowiska. Przepisy te nakładają obowiązek kontroli wód odprowadzanych ze stawu. Za przekroczenie dozwolonych norm grożą wysokie kary finansowe. Dlatego obok docelowego stawu warto wybudować osadnik, czyli specjalny zbiornik do odbioru i naturalnego uzdatniania zanieczyszczonej wody. Jak sama nazwa wskazuje w osadniku wytrącają się szkodliwe dla organizmów żywych osady.

STAW PRZEPŁYWOWY - kwestie techniczne.
Jeśli zdecydujemy się na staw przepływowy to koszty budowy znacząco wzrosną - zazwyczaj współmiernie do pożytków, czyli świeżej wody oraz wpływających do stawu ryb. Na koszty budowu stawu przepływowego składają się: projekt oraz wykonanie. Odrębną kwestią jest droższe utrzymanie stawu przepływowego. Jeśli chodzi o wykonanie konieczne jest wybranie ziemi pod staw oraz usypanie brzegów i grobli. Ponadto, konieczne jest doprowadzenie wody oraz instalacja urządzenia do opróżniania stawu i regulacji w nim wody. Regulacja wody to wymóg prawny, którego rolą jest podtrzymywanie właściwych warunków życia dla organizmów wodnych.

Bardzo ważną techniczną kwestią jest budowa stawu w taki sposób, aby cała aparatura instalacyjna działała zawsze sprawnie oraz spełniała swoją rolę. Dlatego bardzo istotne jest właściwe zaplanowanie i ułożenie dna stawu. Kolejna sprawa to zbudowanie właściwego zejścia do stawu w celach zarówno rekreacyjnych jak i technicznych, ponieważ dno stawu powinno być regularnie czyszczone. A to wymaga spuszczenia wody a następnie wprowadzenia ciężkiego sprzętu.

STAW Z WODĄ STAŁĄ (sadzawka) - kwestie techniczne.
Wykopanie stawu stałego to najpopularniejsza w Polsce metoda posiadania akwenu na swoim terenie. Jak już zostało wspomnianie wcześniej, jego najprostszą wersją jest oczko wodne, które może mieć rozmiar do 30 metrów kwadratowych.

Kopanie stawu z wodą stałą wymaga po pierwsze: podłoża z gliny lub iłu; po drugie: terenu podmokłego lub zgłębienia w którym zbiera się woda. Ewentualnie należy odnaleźć na swojej posesji tzw kanały drenażowe. Najprostszym sposobem sprawdzenia czy jesteśmy posiadaczami posesji pod staw jest ręcznie wykopanie dołu o głębokości ok 2 metrów. Jeśli zacznie gromadzić się w nim woda to droga wolna. Możemy zaczynać projektować.

Jeśli chodzi o projekt to musi on brać pod uwagę bezwzględny zakaz dopływów i odpływów do takiego stawu. W innym wypadku staniemy się posiadaczami stawu przepływowego. Z drugiej strony, bardzo mądrze jest umiejscowić staw w okolicach ujęcia wodnego - rzeki lub jeziora. To ułatwi napełnienie go wodą, która będzie przesiąkać przez grunt. Poza tym, w przypadku suszy, w mniejszym stopniu narazimy staw na wysychanie. A brak bezpośredniego połączenia z wodam przepływowymi pozwoli zachować pełną własność do stawu.

Budowa tego typu stawu jest stosunkowo prosta - wystarczy wykwalifikowany operator koparki, który w porozumieniu z właścicielem właściwie ukształtuje dno, brzegi oraz zejście. Usypanie ładnych i konstrukcyjnie wytrzymałych grobli wymaga sporej wiedzy i dużego doświadczenia od kopiącego, dlatego warto powierzyć taką pracę profesjonaliście. Dzięki temu zabezpieczymy staw przed ewentualnym przelaniem wody, utrudnimy życie kłusownikom i zapobiegniemy zniszczeniu stawu - w przypadku, gdy wyleje pobliska rzeka.

Staw z wodą stałą ma też swoje wady - nie można go do końca osuszyć, co utrudnia całkowity odłów ryb - wraz ze spuszczaną wodą. W stosunku do stawu przepływowego nie można też uprawiać ani oczyszczać dna stawu. Dlatego też znacznie trudniej jest utrzymać czystość wody w tego typu zbiorniku wodnym.

Co po wybudowaniu stawu?
Fizyczna budowa stawu to dopiero pierwszy etap. Następne są dużo bardziej czasochłonne. Surowa woda musi z czasem przeistoczyć się w miejsce, które zasiedli wodna fauna i flora. Aby w wodzie pojawiło się życie w postaci planktonu i glonów potrzebne są liczne zabiegi. Następnie można zasadzić wymarzone rośliny, a dopiero na końcu wpuścić ryby. Zazwyczaj następuje to dopiero po 2 latach od wybudowania stawu.



Po więcej informacji prosimy o kontakt .

Dariusz Chojnowski
tel: 691 505 468
Białystok, woj. Podlaskie
dariuszchojnowski@onet.pl